ВИМІРЮВАННЯ ВОЛОГОСТІ ЗЕРНА
Контроль вологості зернових, насіння, горіхів і бобових на різних стадіях обробки може бути однією з найбільших проблем для виробників. Всі види чинників впливають на рівень вологи у вихідному продукті – як він зберігається, вологість в атмосфері, різні види зерна, а також його розмір. Усе це є факторами, від яких залежить вологість. Таким чином, залежно від процесу, волога повинна бути додана або випаровуватися в процесі обробки. Датчики Hydronix успішно вимірюють вологість у всіх видах зерна, такого як кукурудза, пшениця, ячмінь, овес, насіння соняшнику тощо,
Однією з найважливіших характеристик зерна є його вологість, від цього показника залежить тривалість його зберігання, а також його опір розмелюванню під час переробки. Під час зберігання зерна його вологість має бути в межах допустимих значень, оскільки в разі перевищення її норми в масі матеріалу, що зберігається, розпочинається процес самозігрівання, вологе й тепле середовище сприяє розмноженню бактерій і грибків, у результаті чого відбувається псування продукту. Перед помелом зерно навпаки потрібно зволожувати, щоб знизити енерговитрати на його переробку. Отже, починаючи від етапу приймання зерна на зберігання і до кінцевої переробки, цей показник має бути під постійним контролем.
Наразі вимірювання вологості зерна може проводитися або в лабораторних умовах, або в місцях зберігання і переробки за допомогою портативних вологомірів, або мікрохвильових датчиків вологості. Лабораторний метод вирізняється високою точністю, проте він досить трудомісткий і тривалий, і вимагає транспортування проб матеріалу в лабораторію, що не завжди зручно. Портативні вологоміри дають змогу здійснювати швидке вимірювання показників на місці, але процес вимірювання з їхньою допомогою вимагає безпосередньої участі людини. Найзручнішими у використанні є мікрохвильові датчики вологості, які працюють безперервно в автоматичному режимі і можуть бути включені в системи контролю вологості під час приймання та зберігання в зерносховищах або в автоматизовані системи зволоження зерна на борошномельних підприємствах.
Мікрохвильові датчики вологості дають змогу точно виміряти вміст вологи в зерні та внести корективи в реальному часі для оптимізації процесу. На показання мікрохвильових датчиків вологості не впливають пил і пари, вони прості у використанні, надійні, точні й економічно ефективні.
Принцип дії мікрохвильових датчиків вологості зерна заснований на тому, що рівень поглинання зерном мікрохвильової енергії залежить від кількості вологи, яка міститься в ньому. Пристрій випромінює мікрохвилі в товщу матеріалу, вимірює величину їхнього поглинання, перетворює дані на цифровий код і передає в автоматизовану систему зволоження або на пункт контролю, де цю інформацію можна відображати в режимі реального часу, а також записувати і зберігати на комп’ютері.
Застосування мікрохвильових датчиків у зерносховищах дає змогу тримати вологість зерна під постійним контролем, знизивши при цьому трудовитрати на цей процес до мінімуму. Це допомагає уникнути втрат внаслідок псування продукту, а також знизити його фактичну собівартість за рахунок зниження втрат і трудовитрат під час зберігання. Застосування мікрохвильових датчиків вологості зерна на борошномельних підприємствах дає змогу забезпечувати оптимальний рівень зволоження зерна перед помелом, що дає змогу економити енергію в процесі переробки, знижуючи тим самим собівартість кінцевого продукту.
Hydronix має діапазон датчиків, які можуть бути розташовані в різних місцях залежно від конкретного обладнання. Hydro-Probe XT був розроблений для установки в горловині бункера, під затвором, або в потоці зерна на конвеєрі. Для додатків з високою температурою навколишнього середовища, можна використовувати Hydro-Probe Orbiter. Для додатків, що використовують гвинтовий конвеєр або міксер, використовується датчик Hydro-Mix, який вбудовується в днище ємності.